ENIGA – nowoczesne rozwiązania.

Udostępnij post


ENIGA – nowoczesne rozwiązanie.

Dosyć często ze strony klientów spotykam się ze stwierdzeniami typu: „kupiłbym fotowoltaikę jakby była na starych zasadach” czy „to się nie opłaca, a magazyny energii są bardzo drogie”, dlatego też w niniejszym artykule chciałbym przedstawić Ci nowoczesną firmę ENIGA wraz z jej rozwiązaniami i produktami skierowanymi dla prosumentów, czyli posiadaczy instalacji fotowoltaicznych.

Poniżej podstawowe zalety i rozwiązania, które w dalszej części artykułu bardziej szczegółowo omówimy:

  • rozliczenie prosumenta wirtualnego i zbiorowego,
  • 85% wartości energii wraca do jej wytwórcy,
  • możliwość rozliczenia z nadwyżki opłat dystrybucyjnych,
  • wartość nadwyżki energii nigdy nie przepada,
  • brak opłat abonamentowych,
  • system on-line do sprawdzenia stanu depozytu i rozliczenia,
  • dla klienta biznesowego możliwość otrzymania środków pieniężnych na podstawie wystawionej faktury Vat
  • przy odpowiednio dobranej (dużej) instalacji możliwość uzyskania rachunku miesięcznego za energię na poziomie „zera” lub kilku czy kilkunastu złotych.

Prosument Wirtualny i Zbiorowy.

Zasada jest bardzo prosta, a mianowicie możemy produkować energię w punkcie A np. na dachu naszego budynku/domostwa i odbierać ją (płacić zgromadzoną wartością) w punkcie B np. mieszkanie w mieście czy apartament nad morzem. W przypadku prosumenta zbiorowego mamy możliwość podziału wartości energii w sposób proporcjonalny lub w/g własnego uznania np. instalacja zamontowana przez 4 osoby na wspólnym dachu budynku może być podzielona na 4 równe części, czyli po 25% dla każdej osoby. Może zdarzyć się też sytuacja nierównomiernego podziału, który może wynosić np.  50%/30% i 20%, w zależności od ustaleń czy wkładu własnego współwłaścicieli instalacji fotowoltaicznej.

Podział energii 85/15 procent.

Cena zakupu naszej energii jest uzależniona od średniej ceny miesięcznej giełdowej, stałej marży firmy 5% oraz opłaty systemowej w wysokości 12 groszy. Na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że energię kupujemy drożej, natomiast zostaje to pokryte wyższą ceną sprzedaży naszej energii, gdyż cena ta zawsze jest o 15% niższa od ceny zakupu. W rezultacie energię sprzedajemy w wyższej cenie niż znanym, dużym dostawcom na rynku polskim.

CK= tge24śr + 5%M + 12gr OS

CS=CK -15%

Legenda: CK-cena kupna, M-marża ENIGII, OS-opłata systemowa, CS-cena sprzedaży, TGE24śr-średnia cena miesięczna energii z giełdy, stała różnica między kupnem i sprzedażą wynosi 15%

Nadwyżka, abonamenty i system on-line.

W przypadku większej instalacji będą nam się gromadzić środki ze sprzedaży energii. Środki te nigdy nie przepadają. Ważne jest to, że z nadwyżki zgromadzonych środków możemy pokryć również opłaty dystrybucyjne, tym samym znacznie pomniejszyć nasze miesięczne rachunki. Nie ma miesięcznych opłat abonamentowych. Jako klient firmy mamy dostęp do mBOKa, czyli własnego biura z podglądem do posiadanych usług i ich rozliczeniami. Jeśli jesteś firmą to możesz też w prostu sposób sprzedawać energię i na niej zarabiać. Praktycznie w dowolnej chwili możesz wystawić fakturę Vat na wartość sprzedanej energii i na jej podstawie otrzymasz przelew na swoje konto.

Dobór instalacji, a rachunki.

Oprócz samej ceny zakupu energii mamy też opłaty dystrybucyjne. Zwiększając odpowiednio wielkość naszej instalacji zwiększymy również jej sprzedaż, a co za tym idzie otrzymamy i zgromadzimy więcej środków do pokrycia naszych rachunków. Szacujemy, że średnie przewymiarowanie instalacji o około 50% pozwoli na zbliżenie się do rachunku miesięcznego na poziomie kilkunastu złotych – wartość ta dotyczy osoby prywatnej i w zależności od układu i rodzaju instalacji PV, konsumpcji własnej wytworzonej energii może być ona trochę inna.

Podsumowanie.

To co oferuje firma ENIGA może być ciekawą alternatywą dla obecnie stosowanych prosumenckich form rozliczenia energii przez największe firmy energetyczne w Polsce. Obecnie ceny instalacji fotowoltaicznych są najniższe od kilku lat, co przemawia za dużą opłacalnością ich montażu (spadek cen rok 2023, a rok 2024 to około 30%). Warto też zastanowić się i porównać instalację zwiększoną o 50% do magazynu energii, który jest bardzo drogi i bez „dotacji” średnio lub w ogóle nieopłacalny (zysk ze zgromadzonej energii do ceny zakupu magazynu to zwrot inwestycji po około 15-20 latach).

 

Niniejszy artykuł nie jest poradą inwestycyjną, a oceną własną usług, które oferuje firma ENIGA. Informacje te możesz sprawdzić samodzielnie na stronie internetowej firmy:  https://eniga.pl/ lub zadzwonić do niej bezpośrednio pod numer tel.: +48 22 213 13 50.

WYCENA
close slider

    Gratulujemy decyzji!
    Dziękujemy za zainteresowanie naszymi usługami! Jesteś na najlepszej drodze żeby zostac szczęśliwym posiadaczem energooszczędnej i ekologicznej instlacji energetycznej. Wystarczy, że uzupełnisz poniższy formularz kontaktowy, a nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w możliwie jak najszybszym czasie. Do usłyszenia!