Jaki system grzewczy wybrać?
Pierwsza opcja skierowana jest tylko na modernizację kotłowni, czyli wyrzucenie pieca na ekogroszek (zwykłego “kopciucha”) lub wpięcie się obok istniejącego już kotła gazowego. Zaletą tego rozwiązania jest niska cena wykonania kotłowni oraz brak ingerencji w istniejącą instalację co. oraz we wnętrze budynku. Do tego celu jako urządzenie grzewcze możemy wykorzystać pompę ciepła powietrzną lub magnetyczno-indukcyjny kocioł Aberon.
Opcja druga to zastosowanie folii na podczerwień. W chwili obecnej jest to najnowsze rozwiązanie jeśli chodzi o ogrzewanie elektryczne. Najlepiej wykonać je przy nowym budynku lub remoncie już istniejącego (kładziemy na podłogach, ścianach lub sufitach). Atutem tego rozwiązania jest pełna kontrola temperatury nad każdym pomieszczeniem (oszczędność energii 20% rocznie), niska cena w porównaniu z wykonaniem tradycyjnego ogrzewania (odpadają nam koszty związane z wykonaniem centralnego czy budową kominów). Średnia cena materiałów wraz ze sterownikami i robocizną to również koszt około 50% ceny np. pompy ciepła wraz z instalacją CO.
Korzyści z elektrycznego systemu ogrzewania?
Czyste powietrze
Nasza instalacja grzewcza nie „kopci”, przez co nie zatruwamy środowiska i otoczenia, w którym przebywamy.
Oszczędności
W połączeniu z fotowoltaiką możemy mieć ogrzewanie Naszego domu czy firmy praktycznie ZA DARMO.
Komfort i wygoda
Nie musimy pamiętać o zakupie opału na sezon grzewczy, wywalać odpadów po spalaniu.
Zdrowie i więcej czasu
Na zawsze odpada dźwiganie ciężkich worków z opałem, a automatyczna obsługa powoduje, że możemy skupić się na wypoczynku i relaksie.
Podsumowanie
Chyba każdy z Nas zdaje sobie sprawę w jakim kierunku w tej chwili zmierzamy, co dzieje się z naszym środowiskiem oraz z faktem, że mocno weszliśmy w trend “EKO”. W przygotowaniu jest wiele ustaw, które narzucą nam te zmiany, także warto już dziś o tym pomyśleć.
Jeśli chodzi o aspekt finansowy to średnia stopa zwrotu takiej inwestycji (modernizacja ogrzewania + fotowoltaika) to około 5 lat. Czyli śmiało mogę powiedzieć, że za 5 lat KAŻDY kto zastosuje podobne rozwiązania będzie miał koszty utrzymania domu zmniejszone praktycznie do przysłowiowego ZERA (kilkadziesiąt złotych rocznie).
Wspomnę jeszcze, że na rynku mamy dostępne: dofinansowania, tanie kredyty 3% w skali roku, ulgi podatkowe i zwroty “gminne” z tytułu wymiany “kopciuchów”, ulgi dla rolników. W ten sposób możemy uzyskać zwrot naszej inwestycji aż do 60-80%! Oczywiście we wszystkim pomagamy.