Wiaty Fotowoltaiczne

Co to jest ta "fotowoltanika"?

Poprawna nazwa i wymowa to fotowoltaika (bez “n”), ale przez wiele osób często nazywana „fotowoltaniką”. Krótko mówiąc jest to potoczna nazwa zestawu służącego do produkcji energii elektrycznej, którą to konsumujemy na własny użytek. Najważniejsze elementy instalacji fotowoltaicznej to: moduły fotowoltaiczne nazywane też panelami oraz falownik, którego inna nazwa pochodząca z języka angielskiego to inwerter. Dodatkowo dochodzi system montażowy w zależności od miejsca montażu (dach budynku lub grunt), okablowanie oraz uziemienie i odpowiednie zabezpieczenia AC/DC. Bardzo często instalacja fotowoltaiczna mylona jest z kolektorami słonecznymi, które służą tylko do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Korzyści z fotowoltaiki?

Czyste powietrze

Fotowoltaika jest ekologicznym rozwiązaniem, wchodzącym w skład OZE (Odnawialne Źródła Energii).

Oszczędności

Instalacja fotowoltaiczna zwraca się w ciągu 7 – 10 lat w zależności od jej eksploatacji i zapotrzebowania klienta na prąd.

Własny prąd

Po zwróceniu się kosztów inwestycji w fotowoltaikę, prąd mamy za darmo. Płacimy jedynie za utrzymanie Łącza z energetyką (12 zł/msc)

Niezależność

Nowe regulacje prawne pozwalają nam na to, by w korzystny sposób rozliczać się z zakładem energetycznym.

Jak działa fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną przez odbicie fotonów od powłoki wewnątrz ogniwa. Wytwarzany prąd stały przepływa do inwertera, gdzie przetwarzany zostaje na prąd zmienny.
Wytwarzana za pomocą fotowoltaiki energia elektryczna może być wykorzystywana na bieżąco przez gospodarstwo domowe lub magazynowana. Nadwyżki prądu mogą zostać oddane do zakładu energetycznego i w razie potrzeby wykorzystane w tym samym roku rozliczeniowym.

Zależnie od struktury i technologii produkcji, wyróżniane są ogniwa fotowoltaiczne z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego. Największą sprawność uzyskują ogniwa monokrystaliczne.

Ciągły wzrost cen energii i paliw sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę jest coraz bardziej opłacalna. Sprzyjają jej również dostępne dofinansowania oraz możliwość przekazywania wyprodukowanych nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej. W czasie większego zapotrzebowania na energię, inwestor może ją swobodnie odebrać, co wpłynie na znaczne zmniejszenie rachunków za prąd.

Najczęściej zadawane pytania

Pamiętajmy, że jest to inwestycja długoterminowa, więc istotnym elementem będzie okres gwarancji oraz miejsce jej realizacji (Europa, Polska czy Chiny). Powinniśmy też sprawdzić czy producent falownika zapewnia nam serwis i wsparcie w Polsce.

Jeśli chodzi o przeglądy związane tylko z fotowoltaiką to nie jest nic wymagane. Natomiast pamiętaj, że jest to część instalacji elektrycznej. Według prawa budowlanego obowiązującego w Polsce powinno robić się przeglądy instalacji elektrycznej co najmniej raz na 5 lat.

To nic nie szkodzi. Możemy zaprojektować instalację w kierunkach wschód-zachód. Jeśli nie ma wystarczającego miejsca na dachu naszego budynku wówczas możemy rozważyć instalację na innym budynku lub na gruncie.

Jeśli chodzi o ochronę środowiska to odpowiedź brzmi: od KAŻDEJ. Jeśli chodzi o aspekt ekonomiczny to od około 120-150 zł opłaty miesięcznej. Pamiętajmy też o podwyżkach, które na pewno nas czekają. Możemy też zmodyfikować część naszych urządzeń na elektryczne np. kuchnia indukcyjna/elektryczna, ogrzewanie wody elektryczne , wymiana pieca na pompę ciepła itd.

Proces realizacji

WYCENA
close slider

    Gratulujemy decyzji!
    Dziękujemy za zainteresowanie naszymi usługami! Jesteś na najlepszej drodze żeby zostac szczęśliwym posiadaczem energooszczędnej i ekologicznej instlacji energetycznej. Wystarczy, że uzupełnisz poniższy formularz kontaktowy, a nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą w możliwie jak najszybszym czasie. Do usłyszenia!